All for Joomla All for Webmasters
BİLGİLENDİRME

Alıcılar ve satıcılar için 2018 yılında gayrimenkul!-Erol Çelik Büyükçekmece Danışman

By
Posted Oca 09th, 2018
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)
İlgili resim


2018 yılında konut fiyatları nasıl olacak? Dövizdeki belirsizlik gayrimenkul sektörünü nasıl etkileyecek? Kiracılar ev sahibi olmak için 2018’de harekete geçmeli mi? Peki ya gayrimenkul danışmanları? Emlakçılar Yasası danışmanlar ve sektör için neler sağlayacak? Dünyanın konuştuğu Blockchain teknolojisinin gayrimenkuldeki yansımaları neler? tüm bu konular hakkında 2018 yılına özel açıklamalar Kentsel Danışman EROL ÇELİK' ten  geldi.

Gayrimenkul sektörü 2017 yılını nasıl tamamladı?

2017, özellikle geçmiş son üç seneyi değerlendirirsek en kötü senelerden biri oldu. En temel nedeni de, dolardaki ve faizlerdeki artış. Türkiye genelinde, gayrimenkul özelinde bakarsak arz ve talep arasında bir problem yok. Hâlâ yılda 600 bin çift evleniyor, haliyle evlenmeler ve boşanmalar kiralamaları tetikliyor. 600 bin çift evlendiği zaman bunun yüzde 92 korelasyonu var satışlarda. Hâla halkımızın yüzde 49’u, yani yaklaşık 40 milyonluk bir nüfus 30 yaşın altında ve bu nüfusun hâlâ yüzde 96’sı ev sahibi değil.

2018, gayrimenkul açısından 2017’den daha iyi olur mu?

 

2018’de dövizdeki ve faizdeki belirsizlik sürerse, gayrimenkul satışlarının toplam satış hacmindeki düşüşün devam edeceğini düşünüyoruz. Eğer böyle olursa, 2018 yılı inşaat sektörü için 2017’den daha zor bir yıl olacak. Çünkü, özellikle dövizdeki belirsizlik çözülmezse gayrimenkul sektörü zorlanma yaşar. Diğer yandan bu zorlanma büyük bir kırılmaya neden olmaz. Çünkü, hâlâ alttaki talep makro dinamikleri çok güçlü ve devam ediyor olacak. Onun da sadece fiyat ayarlaması, nakit akışının doğru düzenlenmesi, finansal planlama, kentsel dönüşüm etkisi, arsa fiyatlarına etkisi vs. Bunların hepsini söylüyorum ama bir yandan da söylemek istediğim diğer konu şu: Kenarında nakit tutan halkımız için gayrimenkul güvenilir bir yatırım olarak varlığını koruyor.


EROL ÇELİK
Kentsel Danışman
Broker
Büyükçekmece