All for Joomla All for Webmasters
BİLGİLENDİRME

Tapuda İşlem Nasıl Yapılır?

By
Posted Mar 10th, 2020
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)
 Yayın tarihi :  Kategoriler : Genel
 

      

Tüm gayrimenkul tiplerinin, alım – satım işlerinin (konut, iş yeri, arazi v.b.) tapu dairesinde yapılması gerekiyor. Eğer İstanbul’da oturan bir kişi, başka bir şehirde bulunan gayrimenkulünü satmak istiyorsa Tapu Müdürlüğüne alıcının ve satıcının kimlik belgeleriyle başvuruda bulunup satışı İstanbul’dan yapabiliyor. Böylelikle satıcı ve alıcı zamandan tasarruf edebiliyor.

Peki tapu işlemleri artık nasıl yapılıyor?

Randevu alma

Tapu müdürlüklerinde yapılacak işlemler için randevu almak çok kolay. Alo 181 Tapu ve Kadastro hattını arayarak veya http://randevu.tkgm.gov.tr’den kolaylıkla randevu alabilirsiniz. Daha sonra başvuru sahibine kısa mesaj geliyor ve gelen mesaj doğrultusunda işlem belirlenen gün ve saatte yapılabiliyor. Tapu dairelerinin çalışma saatleri; Sabah 8:00 – akşam 17:00. Öğle tatili 12:00 – 13:00 arası oluyor. Hafta sonu tapu daireleri çalışmıyor. Ayrıca resmi bayramlar ve dini bayramlar süresince çalışmıyor.

Tapu işlemleri için gerekli belgeler:

Belgelerin hazır olması tapu işlemleri için çok önemli bir nokta. Hem alıcının hem satıcının, belgeleriyle birlikte, randevu günü hazır olması gerekiyor. Eğer işlemler sırasında bir aksaklık yaşamak istemiyorsanız, aşağıda bulunan belgeleri randevu günü ve saatinden önce hazırlamalısınız. Bu hazırlık tapu işlemlerinizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Tapuda satıcıdan istenen belgeler:

 • Tapu aslı veya fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) (belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.)
 • Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (emlakçı adına)

Tapuda alıcıdan istenen belgeler:

 • Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
 • T.C. Kimlik Numarası
 • Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (emlakçı adına)
 • Banka kredili işlemlerde kredinin onaylandığına dair evraklar. Evraklarla birlikte bankanın bir temsilcisinin (bankanın avukatı ya da banka tarafından görevlendirilmiş bir banka memuru) mutlaka tapu işlemi sırasında orada olması gerekiyor.

Taraflardan birinin tüzel kişi olması halinde tüzel kişilerden tapuda satış için istenen belgeler:

 • Mersis numarası ve ticaret sicil no
 • Şirket yetkilisinin imza sirküleri
 • Şirket adına satışta bulunacak vekil ise düzenleme şeklinde yapılmış vekaletin aslı

Söz konusu gayrimenkul’ün ilgili belediyeden alınmış harca tabi rayiç değer ve vergi borcu yoktur yazısı.

Yukarıda bulunan belgeler hazırsa işlemlere başlamaya hazırsınız demektir.

Randevu günü, süreç nasıl ilerliyor?

Randevu saatinde tapuda tüm alıcılar ve satıcılar (veya vekilleri), kimlik belgeleri ile hazır olmalı. (Mutlaka TC Kimlik numarası yazan bir TC kimliğinin olması gerekiyor. TC kimlik numarası yazsa bile, başka bir kimlikle (ehliyet vs..) işlem yapılamıyor.) Daha önce alıcı ve satıcıdan fotoğraf istemek zorunluydu. Alıcı ve satıcının son altı ayda çekilen fotoğraflarını getirmesi gerekiyordu. Yeni yapılan değişiklik ile tüm işlemlerde fotoğraf alınması kaldırıldı.

Eğer alıcı veya satıcı okuma yazma bilmiyorsa, alıcı veya satıcı akrabalık bağı bulunmayan iki şahit getirmeli.

65 yaş üstü satıcılardan, tapu müdürünün insiyatifinde olmak kaydıyla, aynı gün içinde alınmış bir sağlık raporu istenebiliyor. Yaş 65’den yukarı gittikçe sağlık raporu istenme oranı artıyor.

Ayrıca, ödenen harç dekontlarının işlemi yapan memura verilmesi gerekiyor. Şu anda (29 Temmuz 2019) alım ve satış için alınan vergi, her iki taraftan binde 15, toplamda binde 30, yani %3’tür. Bu miktarlar bazen değişebiliyor. Döner sermaye harcı olarak ise 128 TL + 17,50 TL (ilave hizmet bedeli) tahsil ediliyor. Ardından akit odasında satış evrakları, tüm alıcılar ve satıcılar tarafından imzalanıyor. Bu işlem kameralar karşısında yapılıyor.

Konut kredisi kullanacaklar ise bankada kredi açılış evraklarını imzalamak zorundadır.

EROL ÇELİK

Lüks Konut Danışmanı – Mimar


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , 
Okunma 1269 kez