All for Joomla All for Webmasters
BİLGİLENDİRME

Yatay Mimari Nedir? - Büyükçekmece Emlak Danışmanı Erol Çelik

By
Posted Oca 09th, 2018
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)
Yatay Mimari Nedir?
 

Yatay Mimari Nedir?

Gayrimenkul sektörünün en çok konuşulan, gündemden eksik olmayan konularından biri olan yatay mimarinin kentsel dönüşüme olan etkisi, yapılaşmanın bu yönde olup olamayacağı merak ediliyor.

Yatay Mimarinin Avantajları

 

Özellikle büyük şehirler için önerilen yatay mimari, hızla artmakta olan dikey mimari yaklaşımının şehir mimarisine ve siluetine zarar vermesinden dolayı cazip görünüyor. Doğayla iç içe olma fırsatı sunan yatay mimari, şehrin inşasında enine gelişen yapılara yer verilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Dikey mimarinin aksine yatay yapılar, sıcak ve samimi bir ortam sunarak komşuluk ilişkilerini de güçlendiriyor. Dikey yapılaşmanın önüne geçtiği aileler arası komşuluk bağı, yatay mimari ile tekrar kazanılabilir.

 

Yatay mimari ile sağlıklı ve düzenli bir yaşam olanağı sunuluyor olup; insanların çevreden izole olmasının önüne geçiliyor. Toprakla temas halinde olma imkanı sunarak insanlara hem huzurlu hem de sağlıklı bir yaşam imkanı sunan yatay mimari yapılar ilgi görüyor.

 

İmar Yönetmeliği ile Yatay Mimari

 

İmar yönetmeliği, yatay mimariyi teşvik ederek şehirlerin yatay gelişmesinin hedeflendiği planda yer alan en önemli değişiklikle, arsa üzerindeki bina oturum alanını %40’tan % 60’a çıkartan plan yatay şehirleşmenin önünü açıyor. Arsa üzerinde inşaat taban alanının %60’a kadar genişlemesine izin veren yeni yönetmelikle; önceden aynı büyüklükteki arsada emsal tamamlamak için 3 kat gerekirken, düzenlemeyle aynı metrekare inşaat alanında 2 kat ile emsali karşılayabilecek.

TÜM AYRINTILAR İÇİN
BİZİ ARAYIN
0850 30 30 734
WHATSAPP HATTIMIZ
0543 347 69 20

EROL ÇELİK
Kentsel Danışman
Broker
Büyükçekmece