All for Joomla All for Webmasters
BİLGİLENDİRME

Başarılı Bir Emlak Danışmanı Nasıl Olunur? Erol Çelik, Kentsel Danışman

By
Posted Oca 06th, 2018
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Gayrimenkul satış uzmanı EROL ÇELİK bilgilerini paylaşıyor.

Bir emlak danışmanı başarılı olmak için pek çok şeyi doğru ve iyi yapmalı. Nasıl bir aşçı yemek pişirdiğinde kullandığı malzemeler, baharatlar, pişirme şekli ve süresi yemeğin iyi ya da kötü olmasını belirliyorsa, bir emlak danışmanının başarısını da pek çok faktör belirliyor.

Nasıl bir aşçı yemekte her şeyi mükemmel yapsa da tuzu doğru miktarda koymadığında yemek yenilmez oluyorsa, emlak danışmanının da eksik yaptıkları başarısının önünde engel olabilir.

Sektör bilgisine sahip olmalı

Danışmanlık insanların ihtiyaçlarını anlamayı, gerektiğinde onların farkında olmadıkları seçenekleri gözden geçirmelerini sağlamayı ve doğru karar almalarına yardımcı olmayı gerektirir. Emlak danışmanları bunları yapabilmek için sektör bilgisine sahip olmalı, temel bilgilerini eğitimler ile güncellemeli.

Piyasa bilgisine sahip olmalı

Emlak danışmanları ancak piyasa bilgisine sahip olduklarında müşterilerini doğru yönlendirebilirler. Danışmanın satılmış, satışta olan ve yüksek fiyatı yüzünden satılamayan benzer gayrimenkullerin fiyatlarını bilmesi gerekir. Sadece doğru fiyatlandırılmış gayrimenkuller satılır bu nedenle emlak danışmanı satışa çıkartacağı mülkün piyasa rayiç fiyatını bilmeli ve bu fiyattan pazarlamasını yapmalıdır.

Bir bölgede ya da konuda uzmanlaşmalı

emlak danışmanı kimdir
Devir uzmanlık devri, doktora gideceğimiz zaman bile 6 yıl tıp okumuş pratisyen doktor yerine uzman doktor seçiyoruz. Her yerde her mülkü satmaya çalışan bir emlak danışmanı hiçbirini satamaz çünkü bu mülklerin piyasa bilgisine sahip değildir. Danışman yaşadığı, aşina olduğu, özelliklerini bildiği bir bölgeye odaklandığında başarılı olur.

Bir başka seçenek ise konuda uzmanlaşmaktır. Örnek olarak, eğer gayrimenkul sektörüne girmeden önce akaryakıt istasyon bayilikleri üzerine çalışmış ise uzmanlık konusunu akaryakıt istasyonları olarak seçebilir. Akaryakıt istasyonlarının ciroları karşılığında alacakları prim ödemelerini ve karlılıklarını doğru hesaplayabileceği için gayrimenkul fiyatlaması diğer danışmanlardan çok daha isabetli olacaktır. Ayrıca potansiyel alıcılara ulaşması da kolaylaşacaktır.

 

Uzmanlaşan emlak danışmanı başarılı olur ve mutlu müşterileri oluşur. Bu müşteriler tanıdıklarına, çevrelerine o danışmanı tavsiye ederler. Tavsiye ile gelen müşterilerle çalışmak daha kolaydır çünkü danışmanın bilgisine güvenirler ve onun gösterdiği yolda ilerlerler. Bu sayede başarı kartopu gibi büyür ve danışman bölgesinde ya da konusunda marka haline gelir.

 

Profesyonel olmalı

Profesyonellik güven sağlar. Doktorlara, avukatlara güveniriz ve dediklerini yaparız çünkü profesyoneldirler, bilgilidirler. Emlak danışmanı da davranışı, giyimi, iş tarzı ile profesyonel olmalı ve çevresine güven vermeli. Ayrıca modern teknolojiden faydalanmalı, veri tabanı programları ile alıcı ve satıcıları gruplara ayırarak kayıt altına almalı, bu veri tabanını pazarlama çalışmalarında kullanmalı.

Modern pazarlama yöntemlerini bilmeli

 

kadın emlak danışmanı
Eskiden mahalle emlakçıları cama satılık-kiralık kartonları yapıştırır ve bunlar ile müşteri bulurlardı. Günümüzde sadece internete ilan vererek alıcı-kiracı bulan emlak danışmanına kimsenin ihtiyacı yok çünkü bunu mülk sahipleri de kolaylıkla yapabilir. Başarılı olmak için emlak danışmanı sosyal medyada pazarlama, dijital pazarlama, network pazarlama, gerilla tarzı pazarlama gibi yeni yöntemleri öğrenmeli ve uygulamalı.


EROL ÇELİK
Gayrimenkul Broker
Kentsel Danışman